Niyazi Mısri Adına Tasavvuf Kültürü Merkezi Kurulacak

Yeter Erdine - Malatya Valiliği, tarihi ve kültürel özellikleriyle ön plana çıkan Battalgazi ilçesinde, ünlü mutasavvıf Niyazi Mısri'nin adını taşıyacak bir tasavvuf kültürü merkezi kurulması için konsept çalışması başlattı.

Yeter Erdine - Malatya Valiliği, tarihi ve kültürel özellikleriyle ön plana çıkan Battalgazi ilçesinde, ünlü mutasavvıf Niyazi Mısri'nin adını taşıyacak bir tasavvuf kültürü merkezi kurulması için konsept çalışması başlattı. Ulu Camisi'nin karşısına kurulacak olan tasavvuf kültürü merkezinin projesi, mimarlar arasında açılacak proje yarışması sonunda belirlenecek.

 

Malatya Valisi Ulvi Saran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Malatyalı ünlü mutasavvıf Niyazi Mısri adına bir tasavvuf kültürü merkezi yapmak için çalışma başlattıklarını söyledi.

Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden kalan tarihi eserlerin yoğun olarak bulunduğu, Malatya'nın ilk yerleşim yeri olarak bilinen Battalgazi ilçesindeki Ulu Camisi'nin karşısında 20 dönüm alanda kurmayı düşündükleri merkeze dikkati çeken Saran, merkezin kurulması için burayı istimlak ettiklerini kaydetti.

Tasavvuf ve ilim hayatını mekana yansıtan bir düzenleme yapılacağını bildiren Saran, "Merkezin bir kısmı müze fonksiyonuna sahip olacak. O dönemin sosyal yaşantısını, eğitim hayatını, medrese düzenini anlatan; orada yetişmiş olan Niyazi Mısri'nin ekolünü, tasavvuf anlayışını o anlayışın gündelik hayata yansıyan yönlerini, Halvetilik geleneğini ortaya koyacak bir merkez olacak" dedi.

İslam bilgini Muhyiddin İbn Arabi'nin de 13. yüzyılda Battalgazi'de uzun dönem kaldığının bilindiğini anlatan Saran, söz konusu merkezde Muhyiddin İbn Arabi'nin felsefesi, eğitim dönemine ilişkin bilgileri ortaya koyacak olan birtakım düzenlemeler de yapacaklarını kaydetti.

Saran, tasavvuf kültürü merkezinin Malatya'nın ilmi ve tasavvufi yönüyle cazibe merkezi olmasını sağlayacağını belirtti.

"Tarihi mirası ve kültürel değerleri somut hale getirecek bir düzenleme üzerinde çalışıyoruz" diyen Saran, merkezde tasavvufun müesseseleri, ekolleri, sosyal hayata yansımaları, tasavvufi mekanizmanın işleyişi ile ilgili bilgilendirici birtakım unsurlar, objeler, bilgilendirme araçları olacağını anlattı.

-"Konsept toplantısı yaptık"-
Konuya ilişkin konsept çalışması başlattıklarını ifade eden Saran, Türkiye'nin dört bir yanından tasavvuf alanındaki uzmanları, mimarları, plancıları, bu konuda söz söyleyecek olan kişileri davet ettiklerini; bir konsept toplantısı yaptıklarını söyledi.

Gerekli ana ilkeler doğrultusunda proje kılavuzu ortaya çıkacağına vurgu yapan Ulvi Saran, "Buna göre ülkemizdeki mimarlar arasında bir proje fikri yarışması açacağız. Hangi mimarımızın fikri beğenilirse proje o doğrultuda hazırlanacak" dedi.

Yapının önemli ölçüde Selçuklu mimarisinin etkileri ile oluşmasını beklediklerine değinen Saran, ilçedeki Abbasi dönemine ait mezar taşlarının bulunduğu Kırklar Mezarlığı'ndan da bazı mezar taşlarının replikalarının yapının çevresinde yer alabileceğini bildirdi.

Yapının avlularının medrese hayatını, eğitim sistemini anlatan birtakım düzenlemeleri içereceğini kaydeden Saran, "Az katlı, görüntü, ışık ve çeşitli anlatım ve bilgilendirme teknikleri ile desteklenecek bir yapı topluluğu olarak düşünmek lazım" diye konuştu.

 
     
 
     

17.03.2012 tarihinde yayınlanan bu haber 904 kişi tarafından okumuştur.

     
 
 
     
 Niyazi Mısri Kimdir

Yazının Devamı

 

17.YY. Türk Edebiyatının önde gelen Mutasavvıf şairlerinden olan Niyazi Mısri 1618 yılında ( Hicri 1027) Malatya da dünyaya gelmiştir. Doğduğu yerin Soğanlı köyü olduğuna dair görüşler öne sürülse de kendi eserlerinde doğduğu y... Devamı

     
 
 
     
     
 
     
     
 
     
     
 
     
     
 
     
     
 
     
     
 
 
 
 
     

Ana Sayfa  |  Haber Arşivi  |    Fotoğraf Galerisi  |  İletişim Formu
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
NiyaziMisri.com - http://www.niyazimisri.com - Niyazi Mısri
Tasarım ve Kodlama: Karınca Web Tasarım ve Hosting Hizmetleri